Fullständigt namn: Anastasia Pettersson
Moderklubb: Vetlanda Racketklubb
Skola i USA: University of Rhode Island
Största individuella framgång som tennisspelare: Semifinal i ITF.
Största individuella framgång vid sidan av tennisen: Att jag klarade av ett matteprov som var supersvårt och jag trodde inte jag skulle få ett enda poäng på.
Film eller bok du hämtat inspiration ifrån: A little life av Hanya Yanagihara
En obekväm åsikt du har: Jag gillar inte blyertspennor.
Vad är det senaste du gjorde för första gången: Jag köpte en dammsugare själv häromdagen.
Förebild: Min mormor
Vad gör du om tio år? Förhoppningsvis har jag ett roligt jobb och en familj.
Dröm med tennisen: Min dröm med tennisen skulle jag säga är att utvecklas så mycket som möjligt och samtidigt ha kul på banan och känna att det ger något.
Vad äter du helst i matlådan: Mexikansk mat.
Världens bästa tennisspelare genom tiderna: Serena Williams
Beskriv dina år på college i USA med tre ord: Ovanligt, energifyllt och roligt
Vad är det bästa med USA: Shopping, sporterna och energin.
PTBK:s största styrka: Jag skulle definitivt säga vår laganda. Alla i laget är väldigt peppande och hjälpsamma mot varandra.
Vad hoppas du främst bidra med till laget i december: Efter att ha börjat college nu i augusti så har dubbel blivit en stor faktor på träningarna. Så jag har haft ett mycket större fokus på dubbel än jag haft tidigare och därför hoppas jag kunde bidra med lite bättre dubbelspel och energi vilket jag också har fått lära mig är en stor del.
Vad talar för att Påvelund i år ska gå hela vägen och vinna guld på damsidan: Vi har varit så otroligt nära de senaste två gångerna så chansen är enorm att vi kan ta det i år. Tredje gången gillt!